STAFF LIST

Mr Mark Dixon Headteacher
Senior Leadership Team
Mr Gary Bendall Senior Assistant Head
Mr Jo Czerpak Deputy Head (Co-Curriculum & Community)
Mr Peter Dawson Bursar
Mr Joe Gale Deputy Head (Boarding & Pastoral)
Mr Shaun Greenwood Head of Junior Department
Mr Simon King Assistant Head
Mrs Rea Mitchell Deputy Head (Academic)
Mrs Helen Pollard Director of Marketing & Admissions
Teaching Full Time - Junior Department
Mrs A Harvey Year 4 Teacher
Mrs H Healey Year 4 Teacher
Miss S Hill Year 3 Teacher
Mrs K Keyte Year 5 Teacher (Maternity Leave)
Mr J Leoffeler Year 6 Teacher
Mr A Mitsis Year 5 Teacher
Miss M Spencer Year 6 Teacher
Teaching Full Time - Secondary Department
Mrs S Abay Head of Art (2i/c Faculty)
Miss A Baker Teacher of English 2 i/c
Miss T Bellaby Head of Sixth Form - Teacher of Social Sciences
Miss S Bibby Teacher of English
Mr D Brackpool Head of Year 13 - Teacher of Sociology and English
Mrs C Brooks Teacher of Mathematics
Mr M Brown Head of Middle School (Yrs 7, 8 & 9) - Teacher of Physical Education
Miss N Clements Cover Supervisor
Mrs S Clouting Teacher of Geography
Mrs E Conibeer Teacher of Art
Mrs V Cribb SENCO / Teacher of Science
Mrs C Dyson Teacher of English
Mr L Edney Director of Music
Mr A Ernest Head of Economics and Business Studies
Mr G Fowles Head of Year 9 - Teacher of Physical Education
Mr P Frost Teacher of Mathematics and Professional Tutor
Mrs R Hopgood Teacher of Mathematics
Mrs J Jay Head of Psychology
Mr I Jefferson Teacher of Mathematics
Mr C Jones Head of Drama
Miss C Kaye Head of Year 11 Teacher of Physical Education
Mrs G Kerbyson Teacher of Mathematics
Mrs M Kyriakides Teacher of Computer Science
Mrs A Lark Teacher of Drama and English
Mr J Leech Teacher of PE
Mr J Leighton Teacher of Mathematics
Mrs M MacFarlane Teacher of Science
Mr A Mansfield Teacher of French (with Spanish)
Miss K Masterson Teacher of English
Mr J McFall Teacher of Science
Miss H McLaughlin Head of Curricular PE & Games
Miss F Morris Head of Year 8 - Teacher of History
Mrs P Neath Teacher of Design Technology
Miss E Newton Head of Year 7 - Teacher of Music
Miss M O Head of Chemistry
Ms K O'Flynn Head of Design & Technology including Computing
Miss A Pearson Teacher of PE
Mrs W Peck Head of Science
Mr A Phillips Head of Year 12 - Teacher of English
Mr J Philpott Teacher of Geography
Mrs K Pilgrim Reed Head of History
Mrs B Potter Director of Teaching and Learning
Miss F Powell Teacher of History
Mr T Preston Head of Computing
Ms M Quantrill Part Time Teacher of Business Studies
Mr S Randolph Head of Citizenship and Careers Teacher of English
Miss P Robb Teacher of Science
Ms I Rolland Teacher of Science
Mr A Shea Head of Year 10 - Teacher of English
Ms J Simmons Teacher of Spanish (with French)
Ms D Smith Head of Religious Studies & Sociology
Mr H Stevenson Head of English
Mr D Swan Director of Boarding
Mrs S Terry Teacher of Business Studies & Economics
Mr A Tickett Teacher of English
Miss J Valiente Tio Head of MFL
Miss A Vaughan Head of Geography
Mrs Y West Head of Upper School (Yrs 10 & 11)- Teacher of Food Technology
Ms R Whitton Head of Mathematics
Mrs S Williams Teacher of Mathematics
Mrs C Zander Head of French
Teaching Part Time
Mrs A Danaee Teacher of MFL
Mrs K Dixon Teacher of Religious Studies
Mrs V King Teacher of Physical Education
Heads of House
Mrs A Beer Head of Elizabeth House
Mr O Dyson Head of Edinburgh House Teacher of Geography
Miss T Gladstone Head of Alexandra House
Mrs R Kingston Head of Cornwall House Teacher of Geography
Mr B Maddox Head of Albert House
Mr T Mayhew Head of Kent House - Teacher of English
Mr J Maynard Head of Gloucester House
Mr W Richardson Head of Gatton Hall - Teacher of Design Technology
Mr J Stafford Head of Rank-Weston
Deputy Heads of House
Miss E Godsave Alexandra
Mr O Hunt Gatton Hall
Mrs M McLaughlin Rank-Weston
Mr A Watkins Albert House
Matrons
Ms D Barrow Kent House
Mrs R Bridges Gatton Hall
Mrs N Byrne Albert House
Mrs S Evans Gatton Hall
Mrs J Groom Rank-Weston
Mrs V Mulcock Alex House
Ms S Mullard Rank-Weston
Mrs P Newman Elizabeth
Mrs M Odysseos-Beaumont Cornwall
Mrs J Stephens Edinburgh
Ms M Stone Gloucester
Mrs L Wild Cornwall
Teaching Support Staff
Mrs D Andrews Science Technician
Mrs L Brackenbury Art Assistant
Mr R Groom Design and Technology Technician
Ms J Lord Instructor of Land Based Studies
Mr J Milburn Graduate Musician
Mr A Reed Design and Technology Assistant
Mr S Sales Cover Supervisor
Mr J Weaver Science Technician
Teaching Assistants
Miss M Alexander Learning Coach
Mr J Boyce Chaplain & Learning Coach
Mrs G Childs Learning Coach
Mrs L Czerpak Learning Coach
Ms N Da-Silva-Skinner Learning Coach
Ms A Deane Learning Coach
Mrs K Guest Learning Coach
Ms J Harvey Learning Coach
Miss J Hodge-Bright Learning Coach
Miss E Irving Learning Coach
Mrs S Last Learning Coach
Mrs D Maiden Learning Coach
Mrs V McDaniel Learning Coach
Mrs H Sargent Learning Coach
Mrs A Simon Learning Coach
Non-Teaching Support Staff
Miss J Ball House Tutor
Miss M Barnett House Tutor
Mrs L Bostel Social Inclusion Assistant
Miss A Chad House Tutor
Dr D Chambers Senior Customer Support Service
Mr B Cross House Tutor
Mr S Edwards House Tutor
Mr C Egan IT Operations Manager
Mr G Evans Head of IT Services
Ms L Faife-Smith LRC Administrator
Miss S Fisk House Tutor
Mr B Fitzpatrick House Tutor
Miss E Godsave House Tutor
Miss E Green House Tutor
Mr B Hoad House Tutor
Miss J Hodge House Tutor
Miss E Holmes House Tutor
Mr O Hunt House Tutor
Mr C Ijezie House Tutor
Mrs M Kelly School Counsellor
Ms H Legg PROSPECTS Careers Advisor
Miss K Matthews House Tutor
Mrs C Matthias Food Technology Technician
Mr G O'Shea House Tutor
Mr H Radford House Tutor
Miss K Ryan Lead for Disadvantaged Children
Mrs E Seales School Counsellor
Mrs D Smith Social Inclusion Coordinator
Mrs J Stafford Child Protection Liaison Officer
Mr J Stafford House Tutor
Mr J Stephens House Tutor
Mrs E Toha House Tutor
Mr M Wilkinson House Tutor
Miss S Wonnacott House Tutor
Office Support Staff
Mrs S Auger Accounts Assistant
Ms K Baker Accounts Assistant
Mrs C Baker Attendance Officer
Mrs C Balkham Receptionist
Mrs M Boyce Executive Assistant to the Head
Mrs M Bright Reprographics Assistant
Mrs C Burns Librarian
Mrs J Church Boarding Trips Finance Assistant
Mr J Chute Accounts Assistant
Mrs A Cunnington PA to Deputy Head
Miss P Davis Data and Exams Assistant
Miss A De Ponte PA to SLT
Mrs L De Tarnowsky Enhanced Learning Team Administrator
Miss S Dias Marketing Manager
Mrs A Edney PA to Deputy Head (Co-Curriculum)
Mrs R Fitch-Carpenter Development Co-ordinator
Mrs S Gall Human Resources Assistant
Miss M Gallego Hernica Music Administrator
Mrs G Goodman SIMS/Exams Assistant
Ms E Groenewald Domestic Services Manager
Mrs J Hamill Administrative Assistant - Marketing
Mrs H Harman Sales Ledger Assistant & Credit Controller
Mrs E Homes Sales Ledger Assistant & Credit Controller
Mrs C Honey Human Resources Manager
Mrs D Hyslop School Finance Officer
Mrs G Jackson Marketing and Admissions Assistant
Mrs C Komoe Data & Examinations Manager
Miss S Long Attendance Officer
Mrs L Love PA to Deputy Head
Mr A Mayall Assistant Credit Controller/Accounts Assistant (Maternity Cover)
Mr T Murray Assistant Bursar/Management Accountant
Mrs J Musto Admissions Administrator
Mrs F Newport Admissions Officer
Mrs H Parsons PE Department Administrator
Mrs K Pradas Receptionist
Mrs A Price PA to Bursar
Miss H Richardson Examinations Officer
Mrs A Rickard Receptionist
Mrs S Sadler Sixth Form Administrator
Ms L Smith Data & Exams Assistant (Maternity Cover)
Co-Curricular Activities
Mrs J Church Stables Administrative Assistant
Ms D Crickmore Stable Assistant
Miss I Economou Stables - Yard Manager
Mr R Farrell Stable Assistant
Mrs J Goodenough Duke of Edinburgh and Co-Curriculum Activities Coordinator
Mr J Raeburn Activities
Health Centre
Mrs S Burke Health Centre Assistant
Mrs C Newey RGN - Health Centre Manager
Mrs S Phongsathorn RGN
Mrs S Prior RGN
Mrs L Thomas Health Centre Assistant
Mrs L Thomas RGN
Mrs M Watson RGN
Mrs E Westbrook RGN
Maintenance Staff
Mr A Beer Maintenance Assistant
Mr K Betts Minibus Driver and Co-ordinator
Mr I Huczek Maintenance Manager
Mr G Iftimie Stables/Maintenance Assistant
Mr N Jahnke Maintenance Assistant
Mrs S Marshall Estates and Maintenance Department Administrator
Mr K Saxon Estates and Health and Safety Manager
Mr N Smit Grounds Assistant
Mr R Stockwell Maintenance Assistant
Mr M Wadey Chargehand
Laundry
Mrs S Butcher Laundry Supervisor
Mr F De Oliveira Teixeira Laundry Assistant
Miss A Shaddock Laundry Assistant
Catering (Harrisons)
Mr J Atkins Sous Chef
Mr B Cross Executive Chef Manager
Mr A Kennedy Duty Catering Manager
Mr R Nunes Head Chef
Parkland Staff
Mr A Brennan School Gardener
Mr C Heels Park Warden (Maternity Cover)
Miss C Laws Volunteer & Events Co-ordinator
Mrs L Miller Education Manager
Mr D Ryan Gardens & Park Manager
Miss C Thompson Park Warden
Teaching Staff
Ms E Greer Director of Inclusion